Sâmbătă, 20 Aprilie 2024, 01.01.03
Comunicate secretariat-informatizare [0]
Main » Articles » Comunicate de interes general

CINE ȘTIE CÂȘTIGĂ! - Banatul - ținutul meu de suflet
       Sala Lira a Liceului de Artă "Sabin Păutza” din Reşiţa, a găzduit astăzi 17 martie 2010 etapa finală a concursului pentru liceeni, organizat de Studioul Regional Radio Reşiţa în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Caraş-Severin, Academia Olimpică Română, Filiala Caraş-Severin a Uniunii Ziariştilor Profesionişti. După primele două etape ale competiţiei „Reşiţa, oraşul meu patriarhal” a fost extinsă aria de interes geografic, concursul axându-se de această dată, pe intrebări de cultură generală privind prezentul şi trecutul Banatului de Munte. În etapa finală a concursului intitulat „Banatul-ţinutul meu de suflet” : echipa de la Grupul Şcolar Construcţii-montaj s-a clasat pe locul 4, Liceul de Artă „Sabin Păutza” din Reşiţa a ocupat poziţia a 3-a, iar echipajele de la Liceul teoretic „Traian Lalescu” şi de la Colegiul Economic al „Banatului Montan” au fost departajate după mai multe întrebări de baraj. Elevii Roberta Vişescu, Răzvan Gugeanu şi Petrică Matrescu, coordonaţi de profesoara Loredana Soreanu au reuşit să răspundă corect la întrebarea decisivă formulată de inspectorul şcolar adjunct Mircea Meilă şi au câştigat concursul "cine ştie câştigă”.

Manifestarea a fost presărată cu momente artistice pregătite de colegii fianliştilor. Au fost acordate cu acest prilej, premii şi diplome pentru participare, însemne de recunoştinţă şi implicare in activităţi extraşcolare. Sponsorii concursului, UCM-Group şi Autorial SRL din Resita au răsplătit cu premii în bani strădaniile participanţilor, în funcţie de locurile ocupate în finală.

Preluare Radio Reșița

Category: Comunicate de interes general | Added by: CEBM (14 Martie 2010)
Views: 777 | Rating: 0.0/0