Vineri, 29 Martie 2024, 15.48.21
Comunicate secretariat-informatizare [0]
Main » Articles » Activități și proiecte școlare și extrașcolare

Made for Europe - Concurs național 2012

În perioada 18-21 aprilie 2012 s-a desfășurat, la București,  Concursul Național ”Made for Europe”, care a constat în prezentarea produselor finale ale proiectelor finanțate prin programe comunitare.

Județul Caraș-Severin a fost reprezentat de cele două școli care au ocupat Locul I la etapa județeană, respectiv Colegiul Economic al Banatului Montan și Colegiul Tehnic Cărășan din Reșița. Reprezentanții celor două instituții au fost însoțiți de prof. Korka Aurora, inspector pentru Integrare europeană și programe comunitare în cadrul Inspectoratului Școlar Caraș-Severin.

Colegiul Economic al Banatului Montan din Reșița a obținut Premiul al II-lea cu produsul „Pachet educațional pentru dezvoltarea competențelor sociale ale elevilor”, rezultat al proiectului Comenius multilateral „SOS.NET: Formator de competențe sociale – Calificare nouă pentru profesori europeni”, coordonat de doamnele prof. Lenuța Ciurel și Mădălina Chiosa.

Roberta Vișescu, eleva care a prezentat produsul de proiect în fața juriului, mărturisește: „Faptul că am participat la etapa națională a acestui concurs și mi-am reprezentat cu succes  școala este un lucru cu care mă mândresc și este una dintre marile mele realizări. Sunt fericită că am putut face parte din acest proiect și totodată că eforturile tuturor au fost recunoscute, deoarece în spatele acestui rezultat se află munca depusă atât de profesorii, cât și de elevii Colegiului Economic al Banatului Montan. Produsul pe care l-am prezentat este un pachet educațional destinat dezvoltării competențelor sociale ale elevilor, dar și o platformă interactivă prin care elevii își pot stabili nivelul competențelor sociale. Cu această ocazie, am avut plăcerea de a întâlni persoane minunate și de a învăța lucruri noi. A fost o experiență de neuitat.”

Category: Activități și proiecte școlare și extrașcolare | Added by: CEBM (09 Mai 2012)
Views: 555 | Rating: 0.0/0