Colegiul Economic al Banatului Montan Resita - CEBM CS - ERASMUS+ 2015
Meniu principal
Categorii
Entertainment [4]
Activități sportive, recreative, dans, teatru, etc.
Educativ [37]
Proiecte și programe educaționale
Înregistrare

CL@SS

COMPETENCES LEARNING AT SECONDARY SCHOOLS
ÎNVĂȚAREA DE COMPETENȚE ÎN ȘCOLILE SECUNDARE
proiect Erasmus + Nr.2015-1-BG01-KA201-0014255

CURS DE FORMARE PENTRU PROFESORI!

În perioada 16-17.06.2016 și 22-23.06.2016, la Colegiul Economic al Banatului Montan din Reşiţa, s-au organizat 3 cursuri de formare pentru profesori, în cadrul proiectului Erasmus+ „CL@SS - Învăţarea de competenţe în şcolile secundare”. Formatorii au fost 3 dintre profesorii din şcoală, respectiv Loredana Soreanu, Oana Tătaru și Marius Cornici, care  au participat la un curs de formare organizat de Centrul Internaţional de formare RPIC Vip din Ostrava, Cehia şi au fost certificaţi ca Formatori de formatori.

În acest sens, la Colegiul Economic al Banatului Montan, s-au organizat 3 cursuri de formare cu câte 3 grupe de profesori, urmând ca aceşti profesori să fie certificaţi şi ei ca formatori. CEBM a lansat invitaţia de a participa la acest curs tuturor cadrelor didactice interesate. La cursurile de formare au participat 43 de cadre didactice din diferite școli din Reșița.

Cursul s-a desfăşurat pe o perioadă de câte 2 zile pentru fiecare grupă și a avut ca temă una dintre competențele sociale vizate de proiect, Competenţa pentru comunicare eficientă. Ca urmare a participării la acest curs, profesorii vor intra în posesia materialelor didactice pentru toate cele 6 competenţe şi vor fi certificaţi să utilizeze aceste materiale în activitatea didactică. De asemenea, pe parcursul proiectului, profesorii implicați vor crea exerciții noi pentru competențele vizate, care vor fi verificate și aprobate de  Centrul Internaţional de formare RPIC Vip, pentru a putea fi folosite ca materiale didactice.

Unul dintre OBIECTIVELE proiectului este echiparea profesorilor cu metodologia de predare a competenţelor cheie transversale (Comunicare, Gestionarea informaţiei, Cooperare, Învăţare pe tot parcursul vieţii, Antreprenoriat şi Rezolvarea problemelor), pe care o vor putea utiliza în cadrul activităţii zilnice de la catedră, la diferite discipline.

Mulțumim tuturor participanților pentru implicare și pentru atitudinea pozitivă de care au dat dovadă pe parcursul activităților!

CL@SS

COMPETENCES LEARNING AT SECONDARY SCHOOLS
ÎNVĂȚAREA DE COMPETENȚE ÎN ȘCOLILE SECUNDARE
proiect Erasmus + Nr.2015-1-BG01-KA201-0014255

InfoCenter

Widget Vremea oferit de vremea.acasa.ro.

Social bookmarks
Link-uri utile
  • ISJ CS
  • PORTAL EDU
  • MECTS
  • BACALAUREAT 2012
  • TESTE INIT 2011
  • CCD CS
  • Harta Școlară CS
  • PROGRAME ŞCOLARE
  • BDNE login
  • Protecția Muncii
  • SALARIZARE
  • SALARIZARE 2011 - nou!!!
  • LEGISLAȚIE
  • LEGISLAȚIE MECTS