Marţi, 19 Martie 2024, 03.16.34

Turismul – Pod spre Europa!

Leonardo da Vinci

PROIECT FINANŢAT PRIN PROGRAME COMUNITARE

Mobilitate IVT (Initial Vocational Training) LLP-LdV/IVT/2008/RO/117

Persoană de contact/coordonatorul proiectului : Spătaru Maria Marina

Parteneri:

§  organizaţie intermediară: Associaçao Para A Formaçao Profissional e Desenvolvimento de Montijo, Portugalia (AFPDM);

§  organizaţii de primire:

-       7 agenţii de turism din Portugalia: Voltas e Voltas – Setubal, Voltas e Voltas – Barreiro, Halcon Vianges – Laranjeiro, Halcon Vianges – Charneca de Caparica, Tropitur, Espaco Fortuna - Palmela, Posto de Turismo – Montijo;

-       3 hoteluri din Portugalia:Sana Sesimbra Hotel, Novotel Hotel, Sana Sesimbra Hotel & Spa.

Perioada de desfăşurare: 08.10.2008 – 05.09.2009

Mobilităţile în Portugalia:

-       flux I în perioada 25.05.2009 – 14.06.2009;

-       flux II în perioada 15.06.2009 – 05.07.2009.

LdV 117

Obiectivele proiectului:

-       promovarea unui parcurs european de formare a elevilor în scopul dezvoltăriii de competenţe profesionale la standarde europene în domeniul turismului ;

-       pregătirea tinerilor pentru viaţa adultă şi cea profesională şi dezvoltarea competenţelor ce vor permite integrarea în mediu profesional organizat, în parteneriat internaţional .

Public ţintă: 21 de elevi participanţi (fără discriminare de sex, naţionalitate, religie)    grupaţi  în două fluxuri:

-       11 elevi din clasa a XII-a, liceu tehnologic – ruta progresivă, calificarea  Tehnician în hotelărie (flux I)

-       10 elevi din  clasa a XI-a, liceu tehnologic–ruta directă, calificarea Tehnician în turism (flux II) .

Rezumatul proiectului:

Proiectul de mobilitate LdV cu titlul  „Turismul – Pod spre Europa!” a  dezvoltat  prin cooperare transnatională romano-portugheză, un program de formare prin muncă pentru elevi ai Colegiul Economic al Banatului Montan, respectând conţinuturilor tematice ale modulelor din Planul de învăţământ şi  Standardele de Pregătire Profesională ( Anexa 1 la OMEdC nr.3172/2006).

Programul de formare a urmărit:

- Acumularea de cunoştinţe pe trei  paliere: lingvistice de specialitate,informaţii privind cultura şi tradiţia portugheză în general, cu accent pe domeniul turism, norme de igienă şi securitate a muncii în turism şi protecţia mediului.

- Formarea de competenţe specifice locului de muncă  :

- competenţe profesionale în meseria de tehnician în turism şi tehnician în hotelărie;

- competenţe de comunicare  în relaţiile interumane, cu clienţii şi cu angajaţii;

- dezvoltarea abilităţilorde utilizare a  echipamentelor IT.

Participanţii din fluxul I, viitorii tehnicieni în hotelărie, au desfăşurat activităţile în cadrul a doua compartimente: la desk-ul receptiei şi pe compartimentul etaj, efectuând sarcini de lucru specifice acestor compartimente.

Participanţii din fluxul II, viitorii tehnicieni în turism, au efectuat activităţi de: vânzare a pachetelor turistice; ticketing pentru transport aerian; monitorizarea vânzărilor şi satisfacţiei clientului.

Experienţe şi mobilitate pentru calitate pe piaţa muncii

"Experiences and mobility for quality on the labor market”

NR PROIECT : LLP-LdV/IVT/2008/RO/158

Place of the stage: