Luni, 12 Aprilie 2021, 13.59.56
Logged in as Vizitator | Group "Guests"Bun venit Vizitator | RSS
Meniu principal
Categorii
Entertainment [4]
Activități sportive, recreative, dans, teatru, etc.
Educativ [46]
Proiecte și programe educaționale
Search
Social bookmarks
Înregistrare
Main » 2013 » Aprilie » 17 » Campania Globală pentru Educaţie - ediţia 2013
12.06.04
Campania Globală pentru Educaţie - ediţia 2013

CAMPANIA GLOBALĂ PENTRU EDUCAȚIE LA COLEGIUL ECONOMIC AL BANATULUI MONTAN REȘIȚA

 Vineri, 26.04.2013, ora 10,00, Colegiul Economic al Banatului Montan Reșița a organizat manifestarea cu tema Fiecare copil are nevoie de un profesor. Profesori bine pregătiți pentru toți copiii, un demers la nivel mondial, derulat în cadrul Campaniei Globale pentru Educaţie. La activitate au fost prezenți elevi ai școlii, cadre didactice și factori de decizie. Acțiunea a fost coordonată de prof. Chiosa Mădălina, Popa Cristina, Rada Mihuț și Cornici Marius și au fost implicați 30 de elevi din clasele IX-XII.

Această manifestare a încheiat seria de activități organizate la nivelul școlii în perioada 22-28 aprilie, cu scopul de a marca Săptămâna Globală de Acțiune pentru educație, care și-a propus în 2013 să atragă atenția asupra faptului că, pentru a respecta dreptul la educație al tuturor copiilor, este nevoie de mai mulți profesori calificați, adevărați profesioniști care să fie sprijiniți și remunerați ca atare.

Obiectivele activității au fost ca elevii să aibă o imagine asupra importanţei profesorilor, să înţeleagă că, în unele state, copiii nu beneficiază de educaţie din cauză că nu sunt suficienţi profesori, să participe la o acţiune prin care să solicite creşterea numărului de cadre didactice calificate, astfel încât să se acopere lipsa existentă în prezent.

Invitatul acestei activități a fost domnul subprefect Ioan Anton Paulescu, într-o dublă calitate, aceea de factor de decizie care să poată transmite mai departe mesajul elevilor de la Colegiul Economic, dar și în calitate de fost elev al acestei școli. Domnul subprefect a avut ocazia să transmită elevilor informații despre structura și funcționarea instituției pe care o reprezintă, să le vorbească elevilor despre rolul pe care l-au jucat pentru el cadrele didactice.

Elevii participanți au interacționat cu invitatul, care a răspuns cu amabilitate curiozităților exprimate de către cei prezenți în legătură cu amintirile legate de anii de școală, profesorul și materia preferată, probleme actuale cu care se confruntă învățământul, așteptările sale în calitate de părinte, demersuri ale autorităților pentru sprijinirea cadrelor didactice și a elevilor în vederea obținerii unui act educativ de calitate.


Category: Educativ | Views: 503 | Added by: CEBM | Rating: 0.0/0
InfoCenter
Învățământ DUAL

 

Link-uri utile
 • ISJ CS
 • PORTAL EDU
 • MEN
 • BACALAUREAT 2017
 • TESTE INIT 2017
 • CCD CS
 • Harta Școlară CS
 • PROGRAME ŞCOLARE
 • SIIIR
 • Protecția Muncii PSI
 • LEGISLAȚIA MUNCII
 • SALARIZARE 2017 - nou!!!
 • LEGISLAȚIE
 • LEGISLAȚIE MECTS
 • TRANSLATOR EN-RO
 • AGENDA EUROPA
 • PHOTOSHOP ON-LINE
 • LEGISLAȚIE ÎNVĂȚĂMÂNT
 • ADMITERE LICEU
 • Alte Colegii RO
 • Audio - DJ_College
  Statistici

  Total online: 1
  Vizitatori: 1
  Utilizatori: 0
 • TOP 100